W kwietniu 2009 roku w życie weszły zmiany w przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy odnoszące się do transportu towarów. Przed ich przedstawieniem chcielibyśmy przytoczyć definicję pojęcia „ręczna praca transportowa”, którą uważa się za:
"każdy rodzaj transportowania lub podtrzymywania przedmiotów, ładunków lub materiałów przez jednego lub więcej pracowników, w tym przemieszczanie ich poprzez: unoszenie, podnoszenie, układanie, pchanie, ciągnięcie, przenoszenie, przesuwanie, przetaczanie lub przewożenie."
W artykule przedstawiamy przepisy dotyczące tego zagadnienia.
Obowiązkami pracodawcy w tym zakresie jest:
- dołożenie wszelkich starań, aby zmniejszyć zakres ręcznych prac transportowych w przedsiębiorstwie,
- ocena ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem ręcznych prac transportowych, w szczególności biorąc pod uwagę:
- przedsięwziąć właściwe środki, aby to ryzyko zmniejszyć i gdzie to możliwe – zapewnić sprzęt pomocniczy odpowiednio dobrany do wielkości, masy i rodzaju przemieszczanych przedmiotów, umożliwiający bezpieczne i dogodne wykonywanie pracy
Przy tej okazji warto zaznaczyć, iż w zakresie pojęcia ręczna praca transportowa mieści się również transport za pomocą wózków widłowych potocznie zwanych paleciakami jak i popularnymi wózkami magazynowymi platformowymi i dwukołowymi.
Przepisy
Do nowelizacji przepisów z 2009 roku kwestia transportów towaru na wózkach paletowych lub innych wózkach magazynowych wyglądała następująco. Były one traktowane jako wózki 4-kołowe co w praktyce oznaczało, że zgodnie z obowiązującym prawem dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego na wózku transportowym po terenie płaskim o twardej nawierzchni nie mogła przekraczać 450 kg na pracownika, łącznie z masą wózka. W konsekwencji ładunek o ciężarze 800 kg mógł być transportowany przez 2 osoby.
Nowelizacja przepisów z kwietnia 2009 roku wprowadziła zmiany polegające na:
- na wózku 4-kołowym dopuszczalna masa ładunku przemieszczanego po terenie płaskim o twardej nawierzchni, łącznie z masą wózka, nie może przekraczać 450 kg
W świetle tych przepisów, ręczne wózki paletowe także są zaliczane do wózków 4-kołowych.
ZMIANA: likwidacja zapisu „na pracownika” w praktyce oznacza, iż operator wózka magazynowego może transportować na nim towar o maksymalnym ciężarze 450 kg, a paleta przekraczająca tą wagę nie może być , tak jak wcześniej miało to miejsce, transportowana przez na przykład 2 pracowników, gdyż jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami BHP. W takim wypadku towar musi być przewożony wózkiem z napędem elektrycznym.
Podsumowanie
Reasumując w chwili obecnej na wózkach transportowych można przewozić ciężary:
1) płaski teren o równej nawierzchni:
2) przy pochyleniu nawierzchni o więcej niż 5 %: